nedjelja, 27. kolovoza 2017.

Sicilija iz mog kuta - drugi dio / južna strana otoka

U jutarnjim satima, nakon obilnog sicilijanskog doručka krenuli smo iz srca Sicilije prema južnoj obali, prema Agrigendu i Dolini hramova.

U Agrigentu nalaze se arheološki ostaci iz doba antičke Grčke, poput zidina i 7 dorskih hramova iz 6. i 5. st. pr. Kr. poredanih na kamenoj terasi poznatoj kao „Dolina hramova” (Valle dei Templi). Dolina se od 1997. god. nalazi na UNESCO-vom popisu svjetske baštine kao Arheološka zona Agrigento.U arheološkom parku Agrigento nalazi se jedan od najočuvanijih grčkih hramova - Konkordijin hram. To je jedan od posljednjih sagrađenih u Velikoj Grčkoj, a očuvanju pomogla je činjenica da je pretvoren u kršćansku crkvu, u okolici se nalaze i brojne katakombe.
Ostali hramovi očuvani su djelomično, zbog dosta zemljotresa i odnošenja kamena za druge potrebe. Najveći hram bio je Hram Olimpijskog Zeusa, a vjeruje se da je to bio najveći dorski hram ikada sagrađen. Hramovi posvećeni Hefestu, Heraklu i Asklepiju, kao i svetišta Demetre i Perzefone (poznati kao hramovi Kastora i Poluksa) su uništeni u požaru koji su zapalili Kartažani 406. pr. Kr.


Tempio di Castore e Polluce

svetišta Demetre i Perzefone 



Prekrasni prizori hramova Kastoru i Poluksu, odnosno Demetri i Perzefori, ostaju iza nas i na kamenoj platformi u nastavku na kojoj rastu masline i bademi dolazimo do ruševina Zeusovog hrama, a izgorio je u požaru kojeg su Kartažani zapalili. 

Zeusov hram



dio dorskog stupa sa Zeusovog hrama

Konkordijin hram

Konkordijin hram je najočuvaniji u dolini hramova, a i u grčkom svijetu, upravo iz razloga što se tijekom povijesti koristio u druge svrhe. 








Peti dan putovanja bio je pomalo  naporan, kolovoz, visoke temperature, tjerale su nas na pijenje velikih količina vode, a i ne samo to, bez pokrivala za glavu teško je, a s njim još teže... zato i kišobran koji put dobro dođe ;) 



ostaci zidina

ljetna pozornica ispod Herina hrama usred maslinika/bademnika ;) 

Junonin hram

pogled na Dolinu hramova



Prekrasna dolina, priroda i arheološki artefakti prekrasno su se uklopili, a više o Agrigendu i Dolini hramova pogledajte ovdje

Konkordija iz drugog kuta


Vila Aurea u kojoj se smjestio muzej 




Nedaleko Agrigenda i Doline hramova nalazi se najljepša plaža koju sam vidjela, Scala dei Turchi, bijele vapnenačke stijene u obliku stubišta, tako je i dobila ime, te pješčana plaža i tirkizno more. Pogledajte više ovdje




Nakon kratkog odmora, slijedeća destinacija petog dana je Selinunte, još jedno arheološko nalazište na južnoj strani otoka, no malo zapadnije, drevni grčki grad. Arheološki lokalitet ima pet hramova koji su usredotočeni na akropolu. Od svih 5 hramova jedino je Herin hram ponovno podignut (hram E). Arheološki lokalitet proteže se na 40 hektara.

Na vrhuncu moči oko 400 g. pr. Kr. imao je oko 30 000 stanovnika, no, ne zna se točno vrijeme utemeljenja grada, pretpostavlja se da je negdje između 700. - te i 600. -te g. pr. Kr.


Grad je napušten oko 200. g. pr. Kr. i od tad ga je osvajala mediteranska makija, sve dok negdje oko 1800 i neke nisu polako krenula istraživanja, koja traju još i danas, zato lokaliteti i hramovi nose imena A, B, C, D, E, F, G,...


Herin hram (hram E)



pogled na arheološki park i Akropolu
ruševine hrama G









ruševine hrama F u prvom planu, te hram E


Akropola Selinunte

Akropola i njezine ulice



dio ulice na Akropoli



Akropola prekrivena mediteranskom makijom



Ogroman je to lokalitet, nadam se da je dio slika uspio dočarati viđeno, više možete pročitati ovdje

mali odmor na akropoli


Mali odmor na akropoli ispred hrama C, čekajući novu litru vode, mada mislim da sam tog dana popila barem 5 litara...

Šećući ulicama akropole Selinunte, vidjela sam puno kamenih posuda, pretpostavljam da je to bila ulična rasvjeta...

kamene posude diljem ulica akropole

Pa tako rasvijetljena i prosvijetljena krećem dalje...







Slijedeća destinacija ovog dana (petog) je Marsala, ujedno i posljednja za taj dan.




Obzirom da je noć i da moj fotoaparat ne voli noćne snimke, morat ćete trpjeti moje piskaramje :)
Marsala je grad na zapadnoj strani otoka s oko 80 500 stanovnika. Ime je naslijeđe Arapske vladavine na Siciliji "Marsa Allah" (luka Alahova).

Umorni od cijelodnevnog pregledavanja raznih arheoloških nalazišta i obilaska Marsale, u jednom zgodnom restorančiću u kojem smo namjeravali večerati, no nismo rezervirali i kako nam se nije vraćalo nazad u grad, završili smo u lokalnoj gostioni na penzičkom karaoke partyju i  jeli najukusnijie i najbolje špagete s plodovima mora. Trebalo je skupiti snage za daljenje putovanje.

Smještaj vrlo neobičan, doručak ok, a dan pred nama donosi nove vidike i izazove...

Dan šesti započeli smo laganom vožnjom zapadnom obalom otoka u smjeru Palerma...



Putem smo naišli na prekrasne stare solane STAGNONE


Saline dello Stagnone di Marsala







Solane nisu bile u planu puta, ali ni malo nam nije krivo što smo nabasali na njih... pa neka one budu sol, odnosno šećer za kraj ovog posta, odnosno drugog dijela mojeg putovanja po Siciliji i početak šestog dana čiji nastavci slijede uskoro...